سرقفلی چیست؟

سرقفلی چیست؟

فهرست مطالب

اولین موضوعی که ذهن هر خواننده ای را در خصوص سرقفلی مشغول به خود می نماید این است که سرقفلی به زبان ساده چیست؟

سرقفلی در مفهوم عامیانه، وجهی است که در ابتدای هر قرارداد اجاره ملک تجاری به مالک آن ملک پرداخت می گردد تا حق استفاده از ملک تجاری به مستاجر منتقل می گردد و در این مفهوم فرق سرقفلی با پیش پرداخت (ودیعه) در این است که اولاً سرقفلی مبلغی بیشتر از مبلغ پیش پرداخت می‌باشد و در بسیاری از موارد حتی بیشتر از چهار پنجم قیمت واقعی ملک تجاری می باشد.

ثانیاً از آنجایی که این مبلغ درصد زیادی از مبلغ قیمت ملک را پوشش می‌دهد اصولاً با پرداخت سرقفلی، مبلغ اجاره بها بسیار پایین می باشد و در بسیاری از موارد مبلغ ناچیزی به عنوان مثال هزار تومان به عنوان اجاره بهای ماهیانه تعیین می گردد.

در اصطلاح حقوقی بین حقوقدانان اختلاف است که حق سرقفلی چیست؟ برخی آن را با حق کسب و پیشه و تجارت یکی دانسته اند. برخی آنرا جدای از حق کسب و پیشه و تجارت دانستند و برخی دیگر آن را یکی از آیتم‌های تعیین میزان حق کسب و پیشه و تجارت دانسته اند که به نظر می آید نظر آخر صحیح باشد.

در هر صورت می‌توان گفت از نظر حقوقی، سرقفلی وجهی است که مالک در ابتدای اجاره و جدا از مال الاجاره از مستاجر می‌گیرد تا محل خالی را به او اجاره دهد.

آخرین مقالات

وکیل زمین شهری

با شرایط وکیل زمین شهری بیشتر آشنا شویم؟ عملکرد وکیل زمین شهری منوط به چه شرایطی است؟ انواع زمین شهری بر چه اساسی تقسیم بندی

ادامه مطلب »

ارتباط با ما

021-22362628

info@maed.ir

سعادت آباد، میدان کاج، خیابان سرو شرقی، نبش خیابان مجد، پلاک ۳، طبقه۳